Poprzedni temat «» Następny temat
Odbycie rocznego stażu w służbie BHP
Autor Wiadomość
zol_tom

Wysłany: 2018-08-08, 08:20   Odbycie rocznego stażu w służbie BHP

Dzień dobry,

Mam pytanie o możliwość odbycia stażu w służbie bhp w firmie zatrudniającej powyżej 100 osób.

Pracuję w firmie produkcyjnej, zatrudniającej powyżej 100 osób na stanowisku niezwiązanym z BHP. Firma obsługiwana jest przez specjalistę z poza zakładu. Niedawno ukończyłem studia podyplomowe bhp, tym samym nabywając uprawnień do zatrudnienia na stanowisku starszego inspektora bhp.

Moje pytanie dotyczy tego, czy jest możliwe aby pracodawca utworzył jednoosobowy dział bhp, zatrudniając mnie (na część etatu), nie rezygnując tym samym z obsługi firmy zewnętrznej?
Z usług firmy zewnętrznej pracodawca nie chce rezygnować, ponieważ jak wspomniałem jest to duży zakład produkcyjny, a mnie brakuje doświadczenia w tej materii oraz nie chciałbym rezygnować z dotychczasowego stanowiska.

Z góry dziękuję za odpowiedź,

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2018-08-08, 12:22   

Zgodnie z Kp. "Art. 23711. § 1. Pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników tworzy służbę bezpieczeństwa i higieny pracy, ..................... ."
A więc nie wchodzi w rachubę zlecanie wykonywania tych zadań firmie zewnętrznej i jeśli PIP to wyłapie, to pracodawca może mieć problemy oraz Nakaz utworzenia służby bhp. Tym bardziej, że ma osobę (pracownika), który spełnia wymagania do samodzielnego wykonywania zadań służby bhp. Wystarczy tylko utworzyć służbę bhp chociaż na część etatu.

Łukasz B
Łukasz B

Wysłany: 2018-08-08, 13:39   

Pytanie było trochę inne, moim zdaniem nie ma przeciwwskazań żeby pracownika służby BHP wspierał specjalista z poza zakładu pracy. Minimalne wymagania będą spełnione, a to że pracodawca chce zapewnić większą "opiekę" że nakazują przepisy tylko mu się chwali.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2018-08-08, 17:03   

Ciekawe czy będąc pracodawcą chciałbyś utworzyć służbę bhp, do czego jesteś zobowiązany Kp., opłacać etat (część etatu) swojego behapowca i dodatkowo robotę zlecać firmie, która za darmo tego nie zrobi :?:

Ps.
Jak pracodawca ma za dużo kasy i gest, to w czym problem ;-)

Odpowiedz do tematu