Poprzedni temat «» Następny temat
Czy opisana sytuacja to wypadek przy pracy?
Autor Wiadomość
Cukierkowa

Wysłany: 2018-08-07, 01:56   Czy opisana sytuacja to wypadek przy pracy?

W nocy z 13 na 14 lipca podczas zmiany przynosilam jedzenie z mroźni - parówki i inne mięsa. Podczas przenoszenia z mroźni do miejsca rozmrażania, nadwyrężyłam plecy, skutkiem czego ostatnie 4h pracy odczuwałam silny ból. Obawiałam sie wziąć L4 z racji weekendu wiec po powrocie do domu zazylam leki przeciwbólowe i po odespaniu piąkowej nocki, udałam sie również na sobotnią nockę. Całą noc przetrwałam na lekach przeciwbólowych, ale po przebudzeniu sie w niedziele nie bylam w stanie wstać z łóżka. Zglosilam to pracodawcy, informowalam o nadwyrezeniu pleców i opcji udania sie do lekarza. Udalam sie do lekarza we wtorek - najblizszy termin w rejestracji, otrzymalam L4 od niedzieli 15.07 do 31.07. Zrobilam rtg ktore okazalo sie byc w normie ale nadal czuje ucisk i dretwienie reki i nogi. 30go ponownie bylam u lekarza rodzinnego, otrzymalam skierowanie do ortopedy, ktory bez zadnych badan dal mi kolejne środki przeciwbólowe i zwolnienie od 1.08 do 14.08, ktore w tym samym dniu dostarczylam do miejsca pracy.

Czy moje zdarzenie bedzie kwalifikowalo sie do wypadku przy pracy jesli zglosze to z opoznieniem? Nie wiedzialam ze rozwinie sie to na tyle poważnie... 14.08 ide do innego ortopedy gdyż leki przeciwbólowe przepisane przez poprzedniego nie eliminuja źródła bólu, jedynie go tłumią.

MariuszW

Wysłany: 2018-08-07, 07:16   

Niestety nie ma znamion urazu a samym tym nie ma możliwości zakwalifikowania zdarzenia jako wypadek w pracy.... ból to nie uraz

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2018-08-07, 07:27   

1 - Wypadek możesz zgłosić zawsze, ale musisz udowodnić, że miał on miejsce konkretnego dnia i godziny podczas wykonywania obowiązków służbowych - inaczej mówiąc, że miało to związek z pracą. Jeśli takich dowodów nie przedstawisz to raczej nie masz szans na uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy.

2 - Ażeby uznać zdarzenie za wypadek przy pracy muszą być spełnione 4 warunki:
- zdarzenie nagłe,
- przyczyna zewnętrzna,
- związek z pracą,
- uraz lub śmierć.

O ile 3 pierwsze warunki można uznać za spełnione, to jeśli nie przedstawisz zaświadczenia lekarskiego o doznanym urazie, wypadku nie będzie można uznać, gdyż ból nie jest urazem.

Ps.
Cukierkowa napisał/a:
nadwyrężyłam plecy,
Znaczyć to może, że został nadmiernie przeciążony (naciągnięty) jakiś mięsień lub kręgosłup, ale to musi stwierdzić lekarz.

Zativ

Wysłany: 2018-08-17, 13:12   Re: Czy opisana sytuacja to wypadek przy pracy?

Cukierkowa napisał/a:
Zrobilam rtg ktore okazalo sie byc w normie ale nadal czuje ucisk i dretwienie reki i nogi.
Z objawów wynika że możesz mieć rwę kulszową lub przepuklinę kręgosłupową. (Jako rehabilitację polecam metodę Mackenziego. Oczywiście skonsultuj z ortopedą.) Drugi przypadek jest dość poważnym urazem kręgosłupa, kończącym się często operacją.

Tak naprawdę wiele zależy od pracownika BHP i woli pracodawcy. Nie zgłoszenie zdarzenia od razu może znamionować próbę oszustwa. Generalnie określiłbym to jako trudny i niejednoznaczny przypadek.
Jeśli narzekałaś już wcześniej na plecy i świadkowie to zeznają można wykluczyć nagłość zdarzenia.

Odpowiedz do tematu