Poprzedni temat «» Następny temat
Wypadek w pracy przy podnoszeniu worków z cementem
Autor Wiadomość
xCiacho

Wysłany: 2018-07-06, 11:00   Wypadek w pracy przy podnoszeniu worków z cementem

Witam

W 2011 roku przeszedłem operację na kręgosłup. Wycieli mi dysk i wstawili stabilizator w odcinku lędźwiowym. Po odbytej rehabilitacji wróciłem do pracy bez żadnych ograniczeń do wykonywania zawodu. W kwietniu tego roku przy podnoszeniu worków z cementem (25kg jeden) poczułem ostry ból w odcinku lędźwiowym. Trafiłem na SOR (szpitalny oddział ratunkowy), gdzie zostałem po udzieleniu pomocy wypisany do domu. BHP nie chce mi uznać wypadku przy pracy ponieważ w uzasadnieniu napisali cytuję "Lekarz medycyny pracy stwierdził w opinii, że ból który odczuł pracownik był następstwem wcześniej istniejącego schorzenia. W związku z powyższym zespół powypadkowy ustalił, że nie jest spełniony warunek zaistnienia urazu, co jest jednym z czterech kryteriów, aby uznać zdarzenie za wypadek przy pracy." Przez tyle lat nic mnie nie bolało, dźwigałem cięższe rzeczy jak butle z acetylenem. Ból poczułem nagle po dźwignięciu któregoś z kolei worka z cementem. Dźwiganie wykonywałem prawidłowo, czyli prosty kręgosłup, ugięte nogi itd. Przesyłam skany opinii lekarskiej po wypadku, przyjęcia na SOR oraz wynik badania z rezonansu magnetycznego zrobionym po wypadku. Czy jakiś Fachowiec mógłby "rzucić okiem" i powiedzieć czy mogę się odwoływać i czy ma to jakiś sens? Temat będę śledził i od razu odpowiadał na wszelkie niejasności.

SOR:

Wynik badania rezonansu magnetycznego po wypadku:

Opinia:

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2018-07-06, 12:51   

xCiacho napisał/a:
Lekarz medycyny pracy stwierdził w opinii, że ból który odczuł pracownik był następstwem wcześniej istniejącego schorzenia.

Trudno się dziwić, że nie uznano tego zdarzenia za wypadek przy pracy, gdyż ból i choroba nie są urazem.

A więc nie został spełniony warunek urazu wymagany definicją wypadku przy pracy.,
Jednak analizując załączniki można by było iść w stronę przyczyny odczutego bólu, który mógł być spowodowany wypadnięcie kręgu. A to już jest urazem i zmienia kwalifikację zdarzenia.
Na przedstawionych przez Ciebie dokumentach nie ma dat, a więc trudno ustalić chronologię zdarzeń z wykonanymi badaniami i opinią. Z tego powodu wiadomo tylko, że ostatnio wystąpił ból, który nie jest urazem.

Natomiast gdyby nastąpiło pogorszenie się istniejącego stanu zdrowia na skutek podnoszenia worka z cementem to takie zdarzenie może być uznane za wypadek przy pracy, ale musi to stwierdzić lekarz czego (jakiego urazu) to pogorszenie dotyczy - sam ból i choroba nie są urazem.

xCiacho

Wysłany: 2018-07-06, 15:27   

SOR 25.04.2018
Rezonans Magnetyczny 10.05.2018
Opinia: 08.06.2018

Cytat:
Trudno się dziwić, że nie uznano tego zdarzenia za wypadek przy pracy, gdyż ból i choroba nie są urazem.

Z tym, że nic mnie nie bolało a choroby nie miałem no bo w sumie jaką, przynajmniej żadnej nie odczuwałem. Ból mam do tej pory, mam mrowienie w stopie i ciągnie mnie łydka. Neurolog stwierdził, że moja dolegliwość to wypuklina prawostronna.

Cytat:
który mógł być spowodowany wypadnięcie kręgu

Sprawa z kręgiem była w 2011 roku. Zostałem wyleczony i wróciłem do pracy.

Cytat:
Natomiast gdyby nastąpiło pogorszenie się istniejącego stanu zdrowia na skutek podnoszenia worka z cementem to takie zdarzenie może być uznane za wypadek przy pracy

W załączniku numer 3 w podsumowaniu lekarz napisał "Podsumowując należy zgodzić się ze stwierdzeniem, że w opiniowanym zdarzeniu w pracy u poszkodowanego nastąpiło pogorszenie się istniejącej choroby..." Czyli muszę udowodnić, że wypuklinę miałem wcześniej?

Poza tym znalazłem coś takiego:
Cytat:
uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 11 lutego 1963 r., (III PO 15/62, LEX 106030), w której to stwierdzono, że przyczyną sprawczo-zewnętrzną zdarzenia może być każdy czynnik zewnętrzny (tzn. taki, który nie wynika z wewnętrznych właściwości człowieka) zdolny wywołać w istniejących warunkach szkodliwe skutki. W tym znaczeniu przyczyną zewnętrzną może być nie tylko narzędzie pracy, maszyna, siły przyrody, ale także praca i czynności samego poszkodowanego (np. potknięcie się, niefortunny odruch).

Co o tym myślicie? Mogę to wpisać w odwołaniu? Czy dobrze to interpretuje na moją korzyść?

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2018-07-06, 21:18   

Ażeby uznać zdarzenie za wypadek przy pracy muszą wystąpić:
- nagłość zdarzenia,
- przyczyna zewnętrzna,
- związek z pracą,
- uraz lub śmierć.

A więc:
- za nagłość możemy uznać np. raptowne poczucie silnego bólu,
- przyczyną zewnętrzną może być dźwignięcie worka z cementem,
- związek z pracą jest - podnoszenie worków z cementem podczas pracy,
- uraz - BRAK - ból nie jest urazem :!:

xCiacho napisał/a:
wypuklina prawostronna
A kiedy ta wypuklina powstała: :?:

- Jeśli jest skutkiem zdarzenia w pracy z dnia 25.04.2018r to mamy wypadek przy pracy.
- Jeśli to choroba wyleczona w 2011r, niemająca związku ze zdarzeniem z kwietnia br. - to nie możemy mówić o wypadku przy pracy.
- Jeśli to pogorszenie się istniejącego stanu chorobowego (wcześniej doznanego urazu) z lat poprzednich i jesteś w stanie to udowodnić, to mamy wypadek przy pracy. Ale muszą to stwierdzić biegli lekarze.

Problemem jednak może być Twoje stwierdzenie:
xCiacho napisał/a:
choroby nie miałem no bo w sumie jaką,

Propozycja:
Jeśli w pkt. 7 protokołu powypadkowego nie uznano zdarzenia za WPP, to do pkt. 13 wnieś swoje uwagi i zastrzeżenia (na piśmie). Wówczas będziesz musiał otrzymać pisemne wyjaśnienie do składanych przez Ciebie uwag i zastrzeżeń.
Jeśli Twoje uwagi i zastrzeżenia nie będą wzięte pod uwagę, czy też logicznie wyjaśnione i protokół zostanie zatwierdzony nie uznając tego zdarzenia za WPP, to pozostaje Ci dochodzenie swoich racji w Sądzie Pracy.

xCiacho

Wysłany: 2018-07-10, 08:49   

Napisałem odwołanie. Możecie wypowiedzieć się co o tym myślicie?

Cytat:
W opinii z dnia --------- lekarz orzecznik podaje, iż choroba kręgosłupa wskazuje na przewlekły kilkuletni okres trwania schorzenia z czym nie mogę się zgodzić, ponieważ po operacji usunięci dysku, wstawieniu stabilizatora oraz przebytej rehabilitacji stan mojego kręgosłupa uległ poprawie i nie wymagał dalszego leczenia. Zostałem dopuszczony do pracy bez dalszych przeciwwskazań do podnoszenia ciężkich przedmiotów. Jeżeli nawet lekarz orzecznik stwierdza, że jest to kilkuletnie schorzenie to zgodnie z uchwałą składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 11 lutego 1963 r., (III PO 15/62, LEX 106030), w której to stwierdzono, że przyczyną sprawczo-zewnętrzną zdarzenia może być każdy czynnik zewnętrzny (tzn. taki, który nie wynika z wewnętrznych właściwości człowieka) zdolny wywołać w istniejących warunkach szkodliwe skutki. W tym znaczeniu przyczyną zewnętrzną może być nie tylko narzędzie pracy, maszyna, siły przyrody, ale także praca i czynności samego poszkodowanego (np. potknięcie się, niefortunny odruch). Lekarz w podsumowaniu zgodził się, że "w opiniowanym zdarzeniu w pracy u poszkodowanego nastąpiło pogorszenie się istniejącej choroby na skutek podnoszenia przez pracownika worków z cementem." Dodatkowo zgodnie z Wyrokiem SN z dnia 4 maja 1984r. II PRN 6/884 – „Jeżeli przyczyna zewnętrzna występuje w zbiegu z przyczyną wewnętrzną, to dla uznania zdarzenia za wypadek przy pracy wystarczy, jeżeli zostanie stwierdzone, że bez tego czynnika zewnętrznego nie doszłoby do skutku w postaci uszczerbku na zdrowiu".

Odpowiedz do tematu