Poprzedni temat «» Następny temat
Pracownik wykonujący obowiązki BHP
Autor Wiadomość
daropi

Wysłany: 2018-06-13, 05:26   Pracownik wykonujący obowiązki BHP

Witam
od pewnego czasu pracuję w firmie x, właściciel doczytał w moim CV iż w 2012r skończyłem studia podyplomowe BHP i w ramach oszczędności wypowiedział umowę firmie zewnętrznej na obsługę BHP i zaproponował abym ja się tym zajął /nigdy w tej działce szczególnie nie siedziałem. I tu pojawiło mi się kilka pytań
1/ czy to ciężka sprawa do ogarnięcia /gdzie można uzyskać jakąś sensowną pomoc/ np jakiś zarys co po kolei powinienem zrobić, co zaktualizować itd
2/ jakie szkolenia muszę przejść w pierwszej kolejności aby spełnić podstawowe wymagania
3/ ILE wymagać za taki dodatkowy zakres obowiązków /na umowie mam prawie średnią krajową brutto/
proszę o podpowiedzi każda pomoc jest cenna
pozdrawiam
prawie BeHaPOWIEC

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2018-06-13, 08:14   

daropi napisał/a:
1/ czy to ciężka sprawa do ogarnięcia /gdzie można uzyskać jakąś sensowną pomoc/ np jakiś zarys co po kolei powinienem zrobić, co zaktualizować itd
Zacznij od:
https://www.mpips.gov.pl/...%20zm_01.11.pdf

daropi napisał/a:
2/ jakie szkolenia muszę przejść w pierwszej kolejności aby spełnić podstawowe wymagania

Zwróć uwagę na §15 ust. 4 - dotyczy on Twojego przypadku. https://www.szkolenia-bhp...tekst-jednolity

daropi napisał/a:
3/ ILE wymagać za taki dodatkowy zakres obowiązków /na umowie mam prawie średnią krajową brutto/
To indywidualna sprawa.
Umowa między pracodawcą, a pracownikiem przeważnie zależy od profilu i wielkości zakładu pracy, nawału zadań, terenu zakładu pracy (praca w terenie), dostępności do środków transportu, itd itp.

Życzę powodzenie.

daropi

Wysłany: 2018-06-14, 18:08   

Andrzej J.S, - dzięki
może ktoś jeszcze coś na temat zarobków

daropi

Wysłany: 2018-06-17, 05:58   

Witam ponownie
wyszło mi kilka spraw o które muszę dopytać a mianowicie
1/ szef ma jeszcze dwie inne firmy o których nie wiedziałem, do tej pory obsługą BHP też zajmowała się ta sama firma zewnętrzna która obsługiwała firmę w której ja pracuje, czy aby zająć się BHP musi mnie szef zatrudnić na umowę o pracę np 1/8 etatu w każdej z tych firm/ np jako kierowca i osoba której pracodawca powierzył wykonywanie zadań służby BHP.
2/ rozumiem że szkolenia wstępne mogę prowadzić a co z szkoleniami okresowymi ? czy mogę je prowadzić w tych firmach np. na podstawie umowy zlecenia/dzieło
liczę na pomoc z Waszej strony i pozdrawiam
raczkujący w BHP

daropi

Wysłany: 2018-06-17, 06:01   

jeszcze jedno pytanie
a jak nazwać stanowisko na którym mnie zatrudniono czy musi być określone np. brygadzista/starszy inspektor d/s BHP czy wystarczy obowiązki związane z BHP wpisać do zakresu obowiązków
jeszcze raz pozdrawiam

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2018-06-17, 07:49   

daropi napisał/a:
1/ szef ma jeszcze dwie inne firmy o których nie wiedziałem, ....................... , czy aby zająć się BHP musi mnie szef zatrudnić na umowę o pracę np 1/8 etatu w każdej z tych firm/ np jako kierowca i osoba której pracodawca powierzył wykonywanie zadań służby BHP.

Najlepiej o to zapytać dobrego kadrowca to sprawę wyjaśni.

Natomiast moim zdaniem, wystarczyłoby zawrzeć z pracodawcą jedną umowę o pracę np. na 1/2 etatu, w której zawarte byłoby główne stanowisko np. kierowca + powierzenie wykonywania zadań służby bhp w firmach: X, Y, Z. - ale kadrowiec będzie wiedział lepiej jak to zrobić.
Podpowiem tyle, że umowa na mniej niż 1/2 etatu, dla ZUS, nie wlicza się do stażu pracy przy wyliczaniu emerytury. Kasa tak (jeśli odprowadzane są składki), a staż pracy poniżej 1/2 etatu nie jest doliczany.

daropi napisał/a:
2/ rozumiem że szkolenia wstępne mogę prowadzić a co z szkoleniami okresowymi ? czy mogę je prowadzić w tych firmach np. na podstawie umowy zlecenia/dzieło

Jeśli chodzi o instruktaż ogólny, to tak.
Natomiast szkolenia okresowe nie należą do obowiązku behapowca. W związku z tym jeśli organizatorem szkolenia będzie pracodawca, to przy spełnieniu warunków zawartych w § 5 pkt 3 rozporządzenia R.M. w spr. szkolenia w dziedzinie bhp możesz być wykładowcą / instruktorem - na umowę zlecenie.
Umowa zlecenie - Tak, umowa o dzieło - Nie, bo przecież szkoląc niczego nie tworzysz ;-)
Możesz też sprawy związane ze szkoleniem mieć dopisane do obowiązków w umowie o pracę - tak bywa w małych zakładach pracy, chociaż przepis tego nie przewiduje (§ 2 ust. 2 rozp. R.M. w spr. służby bhp.).
Tak więc pracowników szkolić możesz, za wyjątkiem: pracodawców, pracowników służby bhp oraz instruktorów i wykładowców tematyki bhp (§ 4 ust. 2 rozp. w spr szkolenia w dziedzinie bhp).

Ps.
Na forum temat ten wałkowany jest od kilku lat. Wystarczyłoby tylko skorzystać z funkcji "szukaj".

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2018-06-17, 07:57   

daropi napisał/a:
jak nazwać stanowisko na którym mnie zatrudniono czy musi być określone np. brygadzista/starszy inspektor d/s BHP czy wystarczy obowiązki związane z BHP wpisać do zakresu obowiązków

Jeśli masz powierzone obowiązki, to nie jesteś behapowcem.
A wiec nie jesteś inspektorem, st. inspektorem bhp - staż w służbie bhp nie liczy się.
Pozostaje więc umowa o pracę (etat) np. kierowcy + dodatkowo powierzenie obowiązków wykonywania czynności .... .

Odpowiedz do tematu