Poprzedni temat «» Następny temat
SŁUŻBA BHP
Autor Wiadomość
mateuszbytom

Wysłany: 2018-01-31, 14:53   

Ale i tak najbardziej podoba mi się ostatnie zdanie "....mają charakter niewiążącej interpretacji przepisów prawa."

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2018-01-31, 17:27   

mateuszbytom napisał/a:
Ale i tak najbardziej podoba mi się ostatnie zdanie "....mają charakter niewiążącej interpretacji przepisów prawa."

Bo tak prawdę mówiąc, to właściwie interpretować prawo może ten, który go ustanowił ;-)

ewania 

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 2018-02-03, 19:09   

Tak jak pisalam - za wszystko odpowiada PRACODAWCA. Chce zatrudnic byle kogo - zatrudni. Ale poniesie odpowiedzialnosc. Chce naruszyc przepisy - naruszy. ALE - ponosi odpowiedzialnosc. Co do interpretacji tych przepisow.....
No, coz. "Interpretator" ;-) z PIP interpretuje sobie po swojemu, bo to, że - tak jak juz Andrzej J.S. wyzej napisal - nie ma obowiazku tworzyc sluzby bhp w mniejszych firmach, to wcale nie oznacza, ze taki pracodawca NIE MOZE utworzyc etatowej sluzby bhp, jesli chce i go na to stac.
A wowczas, jeśli ją utworzy (czyli utworzy etat bhpowca i zatrudni kogos jako bhpowca na podstawie umowy o pracę) to staz sie temu komus liczy.
Nie liczy sie wtedy, gdy jest to tylko powierzenie wykonywania zadan bhp, jako dodatkowe, dodane pracownikowi do zajmowanego przez niego, innego etatu. I tu jestem z ową/owym PIP zgodna. Ale - jesli słuzbe bhp utworzono - staz jest liczony. BEZ względu na wielkosc tej firmy.
Moim zdaniem - przez rok, behapowiec w malej, 25 osobowej fimie budowlanej nauczy sie wiecej naszego rzemiosła niz w duzym, 110 osobowym biurze rachunkowym czy malym banku itp. :evil:

PS.
Ilu osob bys nie spytal - tylu mozesz się spodziewac roznych interpretacji. Wybierz sobie jaką chcesz.

Radosław

Wysłany: 2018-05-28, 08:58   Czy po studiach mogę pełnić obowiązki służby BHP?

Witam,

Jako, że jestem nowym użytkownikiem na forum,z góry przepraszam jeżeli pytanie nie znajduję się w odpowiednim dziale.

Otóż, mam pytanie odnośnie zawodu związanego z BHP.

W zeszłym roku obroniłem tytuł inżyniera na wyższej uczelni - specjalista ds.BHP.

Czy w zwiazku z tym, mogę bez stażu pracy w tym zawodzie, pełnić obowiązki służby BHP, w firmie w której pracuję?.Chodzi głównie o szkolenia wstępne, okresowe, oceny ryzyka zawodowego dla pozostałych pracowników.
Czy pracodawca musiałby mnie zatrudnić dodatkowo, np.1/4 etatu jako specjalista ds BHP, albo na umowy zlecenie?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

ewania 

Wysłany: 2018-05-28, 17:46   

Radosław napisał/a:
w firmie w której pracuję?

Ilu pracodawca zatrudnia pracowników ogółem? (czyli - na umowę o pracę)

andrewspencer

Wysłany: 2018-05-29, 11:25   Staż w BHP niejasności

Witam,
Mam prośbę, pytanie.
Skończyłem studia podyplomowe z zakresu BHP jestem starszym inspektorem itd.
Chcę w końcu zacząć staż. Mam możliwość pracy jako behapowiec na 1/8 etatu lub więcej w firmie zatrudniającej około 50 osób.
Moje pytanie - nabędę staż?
Pytałem 2 inspektorów z PIP-u. 1 twierdzi - nie musi być 100 osób, 2 musi być ponad.
Proszę o pomoc.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2018-05-29, 13:50   

Warunkiem odbycia stażu jest praca chociażby na części etatu w utworzonej przez pracodawcę służbie bhp - bez względu na ilość zatrudnionych pracowników.

Przy czym obowiązek tworzenia służby bhp spoczywa na pracodawcy:
"KP. Art. 237.11. § 1. Pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników tworzy służbę bezpieczeństwa i higieny pracy, zwaną dalej "służbą bhp",.......................................... ."
Inaczej mówiąc, jeśli jest mniej to pracodawca obowiązku nie ma, ale nikt mu zabronić też nie może ;-)
Oczywiście można to uznać za naginanie przepisu, ale ............... ;-)

Ps.
Twój post celowo przeniosłem do tego działu ażebyś przeczytał dyskusje na ten temat - może się przydać.

ewania 

Wysłany: 2018-05-29, 20:48   

andrewspencer napisał/a:
nie musi być 100 osób
Nie musi.

Andrzej J.S napisał/a:
można to uznać za naginanie przepisu,
? Nie. Nie można tego uznać za naginanie przepisu, lecz za robienie czegoś ponad minimum, które jest przepisem wymagane.
Od 100 pracowników MUSI mieć etatowego behapowca (niekoniecznie na cały etat, oczywiście). Do 100 pracowników - MOŻE mieć, jeśli go na to stać i chce i uważa za potrzebne.
I nie jest to naginanie przepisu, lecz robienie czegoś więcej niż przepis wymaga.
Nikt nie może pracodawcy zabronić robić dla pracowników coś więcej niż musi. I - jeśli pracodawca chce, żeby było bezpiecznie i chce mieć zawsze behapowca pod ręką - jego zbójeckie prawo.
Tyle, że oczywiście - zdroworozsądkowo - gdybym była twórcą przepisu to doprecyzowałabym przepis, ze np. ten wymagany staż zdobywa się wykonując zadania służby bhp (niezależnie w jakiej formie umownej) w firmach pow 100 zatrudnionych, a jesli w mniejszych, to np. z wyższą kat. ryzyka.
Ale póki co - przepisy mamy jakie mamy....
I może byc kuriozum, że staż zaliczy się komus, kogo wujek zatrudni na 1/20 etatu w firmie 3 osobowej.
Paranoja. Ale.... nie bedzie to niezgodne z obecnym brzmieniem tych niedoprecyzowanych przepisów :-(

Odpowiedz do tematu