Poprzedni temat «» Następny temat
firma świadząca usługi bhp
Autor Wiadomość
Karol123

Wysłany: 2018-05-06, 13:03   firma świadząca usługi bhp

Witam wszystkich bo to mój pierwszy post na tym forum.
Prowadzę firmę zajmującą się spawaniem plastików ale że mam uprawnienia BHP i PPOŻ to dodałem kody PKD podczas zakładania firmy bo może kiedyś nadarzy się okazja takie szkolenie poprowadzić i właśnie okazja się nadarzyła. Dawno nie miałem z tym tematem do czynienia więc urodziło się kilka pytań:

Czy prowadząc szkolenie wstępne wystawiam zaświadczenie o ukończeniu szkolenia? czy wystarczy wypełnić kartę szkolenia?

Jak prowadzić rejestr wydanych zaświadczeń? Jeden na wszystkie zaświadczenia czy dla każdej firmy osobno?

Jakie dokumenty muszą zostać w firmie po takim szkoleniu a jakie ja przechowuję?

Czy raz na 5 lat sam muszę odbyć szkolenie?

Pytań na pewno urodzi się znacznie więcej. Zapewne złamałem już kilka zasad regulaminu ale proszę mi wybaczyć.

z góry dziękuję i pozdrawiam

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2018-05-07, 08:32   

Witam nowego kolegę na "bhpforum".

Karol123 napisał/a:
Prowadzę firmę zajmującą się spawaniem plastików ..... mam uprawnienia BHP i PPOŻ
A możesz zdradzić cóż to za uprawnienia :?: bo zadane przez Ciebie pytania przeczą tym "uprawnieniom", np: ;-)

Karol123 napisał/a:
Czy prowadząc szkolenie wstępne wystawiam zaświadczenie o ukończeniu szkolenia? czy wystarczy wypełnić kartę szkolenia?
Przecież sama nazwa dokumentu mówi w jakim przypadku jest on stosowany: "Karta szkolenia wstępnego ............ ". ;-)

Karol123 napisał/a:
Jak prowadzić rejestr wydanych zaświadczeń? Jeden na wszystkie zaświadczenia czy dla każdej firmy osobno?
Przecież jeśli założysz rejestr oddzielny dla każdej firmy to numeracja wydanych zaświadczeń będzie się pokrywać, a ilość rejestrów będzie rosła. Lepiej więc jeden wspólny rejestr z podziałem na grupy zawodowe organizowanych szkoleń, np: dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, dla pracowników administracyjno-biurowych, dla osób kierujących pracownikami, itd.

Karol123 napisał/a:
Jakie dokumenty muszą zostać w firmie po takim szkoleniu a jakie ja przechowuję?
Wszystkie dokumenty związane z organizacją i przebiegiem szkolenia - za wyjątkiem wystawionych zaświadczeń - pozostają w firmie szkoleniowej.
W firmie zlecającej szkolenia wymagany jest uzgodniony z firmą szkoleniową program szkolenia, dokument zlecający przeprowadzenie szkolenia oraz zaświadczenia wydane przez firmę szkoleniowa po szkoleniu.

Karol123 napisał/a:
Jak najbardziej TAK.

Karol123 napisał/a:
Pytań na pewno urodzi się znacznie więcej.
Kolego, na tym forum znajdziesz wiele odpowiedzi na nurtujące Ciebie pytania, wystarczy tylko poszukać w wyszukiwarce forum, np. tu:
http://www.bhpforum.pl/vi...+mo%BFe+szkolic
https://www.bhpforum.pl/viewforum.php?f=9 ;-)

Karol123

Wysłany: 2018-05-08, 12:39   

Mam ukończone studia inżynierskie na UKW w Bydgoszczy na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa. Przyznam uczciwie że studia za dużo nie nauczyły a dają ogromne możliwości zarobkowania stąd też moje być może głupie pytania. Pracuję w PSP i posiadam tytuł technika pożarnictwa również.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2018-05-08, 13:17   

Karol123 napisał/a:
Mam ukończone studia inżynierskie na UKW w Bydgoszczy na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa.

Nie znam programu tego kierunku dlatego też dla pewności należałoby porównać go z kierunkiem / specjalnością bezpieczeństwo i higiena pracy, które są wymagane dla specjalistów bhp.
Jeśli programy nauczania są zgodne to problemu nie będzie, w innym przypadku może okazać się że posiadane przez Ciebie wykształcenie inżynierskie nie uprawnia Ciebie do wykonywania zadań pracownika służby bhp.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2018-05-08, 13:19   

Ps.
Proszę nie mylić wykonywania zadań pracownika służby bhp z prowadzeniem szkoleń z zakresu / tematyki inżynierii bezpieczeństwa.

Karol123 napisał/a:

Zarówno pracownik służby bhp jak i osoba będąca pracownikiem inżynieryjno-technicznym podlega okresowemu szkoleniu bhp co najmniej raz na 5 lat - oczywiście każdy według oddzielnego programu szkolenia.

Karol123

Wysłany: 2018-05-08, 15:33   

Teraz nie mam przed sobą suplementu do dyplomu ale z tego co pamiętam to jest tam zapis: "...możliwość monitorowania zagrożeń w zakładzie pracy, prowadzenie szkoleń bhp....". Jak będę miał możliwość to wrzucę całość.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2018-05-08, 20:11   

Karol123 napisał/a:
jest tam zapis: "...możliwość monitorowania zagrożeń w zakładzie pracy, prowadzenie szkoleń bhp....".

Jeśli jest tam tylko taki zapis, to pracownikiem służby bhp być nie możesz.

Zajrzyj do rozporządzenia w spr. służby bhp. W § 2 ust. 1 jest podany zakres działania służby bhp (22 pkt.). Natomiast w § 3 zawarte są uprawnienia, a w § 4 wymagane kwalifikacje zawodowe pracowników służby bhp.
Tak więc samo monitorowanie to zbyt mało ażeby być behapowcem.
Natomiast jeśli chodzi o prowadzenie szkoleń bhp, to takowe nie należą do obowiązków pracownika służby bhp, poza prowadzeniem instruktażu ogólnego dla nowo zatrudnionych itp. - ale to wynika z innego przepisu.
Jeśli chodzi o prowadzenie spraw ppoż. to też nie należą one do obowiązków behapowca.

Karol123

Wysłany: 2018-05-09, 20:30   

treść suplementu:
Absolwent posiada wiedzę i umiejętności m.in w zakresie projektowania i monitorowania stanu warunków pracy, nadzoru ukierunkowanego za zapobieganie i ograniczanie wypadków, awarii, chorób zawodowych oraz przemysłowych zagrożeń dla środowiska. Posiada umiejętności wykonywania analiz bezpieczeństwa i ryzyka, kontroli przestrzegania przepisów oraz zasad przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, kontroli warunków przy pracy, prowadzenia szkoleń BHP, spełniania funkcji organizatorskich w zakresie zarządzania bezpieczeństwem oraz prowadzenia dokumentacji BHP. Może znaleźć zatrudnienie w przemyśle na stanowiskach związanych z ochroną pracy, bezpieczeństwem przemysłowym i szkoleniem pracowników w zakresie BHP.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2018-05-09, 23:10   

Myślę, że to wystarczy, ale chciałbym ażeby też inni forumowicze wypowiedzieli się na ten temat.
A najlepiej byłoby poprosić PIP o zdanie w tej sprawie.

Karol123

Wysłany: 2018-05-09, 23:22   

napisze w tygodniu do nich maila i jak otrzymam odpowiedź to tutaj wstawię

robi11

Wysłany: 2018-05-10, 08:25   

Przecież to na studiach powinieneś zostać uświadomiony kim możesz być i co robić. A wykładowcy na sto procent też pewnie to zrobili. Jaką miałeś specjalizację podczas tego kierunku?

Nie wiem jak w Bydgoszczy ale ja kończyłem inżynierię bezpieczeństwa ale na PK w Krakowie http://mech.pk.edu.pl/201...ki-krakowskiej/

ewania 

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 2018-05-10, 19:02   

Po prostu wypisz nam tutaj przedmioty, które miales na studiach i godzinowy czas ich trwania (tych przedmiotów) - wykładów, ćwiczen.

Odpowiedz do tematu