bhp forum Strona Główna
bhp forum

Poprzedni temat «» Następny temat
Niefortunny odruch, osłabienie - wypadek
Autor Wiadomość
mira 

Wysłany: 2013-10-09, 10:57   Niefortunny odruch, osłabienie - wypadek

Wiatm Was.
Pracownik ktory ulegl urazowi w zakładzie pracy zglosil wypdek. Szedł korytarzem (płaska nieśliska nawierzchnia) przekręciła się noga. Nie wskazuje na czynnik zewnetrzny. W tym dniu poszkodowany przewrócił się już wcześniej, wkazaywal na zawroty głowy. Przeciez nie jestem lekarzem i nie moge wsazac na czynnik wewnetrzny. Badanie medycyny posiada aktualne - bez przeciwskazań do zatrudnienia. Nie wiem co zrobić?

stoper 

Wysłany: 2013-10-09, 11:02   

Ty masz wykazać, że brak jest czynnika zewnętrznego. Nie musisz wskazywać wewnętrznego. Warto jednak wspomnieć w protokole o tym
mira napisał/a:
W tym dniu poszkodowany przewrócił się już wcześniej, wkazaywal na zawroty głowy.

mira 

Wysłany: 2013-10-09, 11:06   

A niefortunny odruch oraz nieprawidłowe stąpniecie?

stoper 

Wysłany: 2013-10-09, 11:15   

dddddd
Ostatnio zmieniony przez stoper 2013-10-10, 07:40, w całości zmieniany 2 razy  

stoper 

Wysłany: 2013-10-09, 11:34   

Nieprawidłowe stąpnięcie spowodowane .................. i tu jak coś się znajdzie to wtedy dla mnie może być to "............." przyczyną zewnętrzną.

seven

Wysłany: 2013-10-09, 13:10   

U mnie przeszło

wojtek.d 

Wysłany: 2013-10-09, 13:42   

stoper napisał/a:
Warto jednak wspomnieć w protokole o tym
mira napisał/a:
W tym dniu poszkodowany przewrócił się już wcześniej, wkazaywal na zawroty głowy.
tak, lecz w tym przypadku należy przeanalizować proces pracy, czy nie miał jakiegoś wpływu na te zawroty ;-)
stoper napisał/a:
Cytat:
A niefortunny odruch
(...)
Cytat:
nieprawidłowe stąpniecie?
(...) Dla mnie to nie jest przyczyna zewnętrzna.
Dla mnie też jest to przyczyna zewnętrzna przemawiająca za wypadkiem. Miałem kilka takich przypadków i podobnie jak u kolegi Seven - przeszło bez problemu

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2013-10-09, 17:20   

wojtek.d napisał/a:
stoper napisał/a:
Cytat:
A niefortunny odruch
(...)
Cytat:
nieprawidłowe stąpniecie?
(...) Dla mnie to nie jest przyczyna zewnętrzna.
Dla mnie też jest to przyczyna zewnętrzna przemawiająca za wypadkiem. Miałem kilka takich przypadków i podobnie jak u kolegi Seven - przeszło bez problemu

Są przypadki, że nawet na równej drodze można skręcić sobie nogę czy upaść. Przeważnie przyczyną takiego zdarzenia jest niewłaściwe (niefortunne) i niekontrolowane postawienie stopy. Osobiście w takim przypadku byłbym za uznaniem zdarzenia za wpp.
Proponuję do zajrzenia w instrukcję Z-KW symbole: 61, 52, 64, 75, 203, 225 - myślę, że coś się dopasuje.

Jędrek 
Jędrek

Wysłany: 2013-10-09, 21:00   

Andrzej J.S napisał/a:
Osobiście w takim przypadku byłbym za uznaniem zdarzenia za wpp.
TYSZ :!: :idea: Trza człekiem być. :lol:

wojtek.d 

Wysłany: 2013-10-10, 07:09   

Andrzej J.S napisał/a:
Są przypadki, że nawet na równej drodze można skręcić sobie nogę czy upaść.
Masz rację - też miałem taki przypadek, że na równej, nie śliskiej posadzce pracownica wyrżnęła nie potykając się o nic i uznałem, a problemów żadnych z tego powodu nie było.

stoper 

Wysłany: 2013-10-10, 07:39   

Też jestem za tym aby nieszczęśliwe wypadki uznawać. Ale nie może on wynikać z nonszalanckiego czy lekceważącego zachowania pracownika. Ale jeżeli już chcemy aby nie było problemu to w okolicznościach powinno się znaleźć coś więcej niż samo złe stąpnięcie pracownika. To jest to co ja wcześniej napisałem używając wielokropka oraz to co Andrzej wypunktował z ZK-W. Samo chodzenie jest naturalną czynnością każdego z nas. Trudno więc mówić o tym jako o czynności wykonywania pracy (pośrednio tak). Jeżeli jest to połączone z wykonywaniem jakiejś innej czynności typowo pracowniczej (np. ręczne prace transportowe) to już będzie łatwiej to przeforsować. Ewentualnie jeżeli pracownik wykonywał pracę wcześniej, która mogła mieć wpływ na jego stan psychiczny lub fizyczny. Albo jeszcze może być z tym związane tempo pracy. Czyli, że spieszył się bo......... Jeżeli jednak pracownik idzie i się przewraca to samo złe postawienie stopy może nie wystarczyć. Problemy z akceptacją takiego protokołu mogą już być u pracodawcy.
Napisałem też, że nie pasuje mi tu "niefortunny odruch". Chodziło mi o "odruch". Odruch to raczej wtedy gdy wykonujemy ruch nieświadomie w skutek zaskoczenia czymś. Niefortunne postawienie stopy jest dobrych określeniem. Ale nie odruch. Takie jest moje zdanie w tym temacie.

stoper 

Wysłany: 2013-10-10, 07:43   

Coś pomieszałem bo mi wstawiło to co wcześniej napisałem przed postami Andrzeja, Wojtka i Jędrka. Chciałem zacytować samego siebie i zamiast tego to zamieniłem swój wcześniejszy post na ten co wyżej. Wpisałem tam teraz "dddddd" bo coś musiałem aby wysłać. :oops:

stoper 

Wysłany: 2013-10-10, 07:55   

wojtek.d napisał/a:
Andrzej J.S napisał/a:
Są przypadki, że nawet na równej drodze można skręcić sobie nogę czy upaść.
Masz rację - też miałem taki przypadek, że na równej, nie śliskiej posadzce pracownica wyrżnęła nie potykając się o nic i uznałem, a problemów żadnych z tego powodu nie było.
I wielu z nas takie przypadki miało. Ale są też tacy, którym to nie przeszło. A wszystko zależy właśnie od odpowiedniego "ubrania", "wsparcia" tego "złego stąpnięcia" czyli od odpowiedniego opisania okoliczności. Samo lakoniczne stwierdzenie, że pracownik źle stanął może spotkać się z problemami. I pewnie nie raz się spotkało. Dużo też zależy od widzimisię ZUS i ewentualnie sądu. ;-)

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2013-10-10, 07:57   

stoper napisał/a:
Samo chodzenie jest naturalną czynnością każdego z nas. Trudno więc mówić o tym jako o czynności wykonywania pracy (pośrednio tak).

Myślę, że zbyt konkretnie (wąsko) podchodzisz do określenia "czynności wykonywania pracy".
Obsługa maszyny, to bezwzględnie wykonywanie pracy. Przemieszczanie się na terenie zakładu pracy (nawet bez obciążenia), bo wzywa mnie np. przełożony, czy udawanie się do WC, to też, może nie konkretne wykonywanie pracy, ale świadczenie pracy.

stoper 

Wysłany: 2013-10-10, 08:00   

Andrzej J.S napisał/a:
Myślę, że zbyt konkretnie (wąsko) podchodzisz do określenia "czynności wykonywania pracy".
A ja myślę, że nie do końca mnie zrozumiałeś. Napisałem w nawiasie "pośrednio tak". Bo samo chodzenie jest konieczne aby pracę wykonywać ale też jest to czynność naturalna i bez tej pracy. Chodzi tu jednak o przyczynę zewnętrzną wypadku.

Odpowiedz do tematu