bhp forum Strona Główna
bhp forum

Poprzedni temat «» Następny temat
ryzyko zawodowe - zranienie ostrym narzedziem
Autor Wiadomość
ania1976 

Wysłany: 2013-08-14, 08:36   ryzyko zawodowe - zranienie ostrym narzedziem

W związku rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 czerwca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych (Dz.U. z 2013r. poz. 696)
w mojej ocenie ryzyka metodą Risc Score zamieściłam następujące informacje:

1. zagrożenia - kontakt z ostrym narzędziem, igłą
a. możliwe skutki zagrożenia:
zranienie ostrym narzędziem powodujące przerwanie ciągłości tkanek, (rana powierzchowna, otarcie naskórka, rana głęboka), choroby które mogą wystąpić z powodu zakażenia, działania toksycznego, alergizującego szkodliwych czynników biologicznych np. ryzyko transmisji wirusów zapalenia wątroby typu B i C, wirusa HIV i innych patogenów
b. środki ochrony:
środki ochrony indywidualnej (rękawiczki, maseczki, fartuch, okulary) zgodnie z procedurą, znaki ostrzegawcze przed czynnikami biologicznymi, procedura postępowanie po ekspozycji zawodowej, profilaktyczne badania lekarskie, stosowanie bezpiecznych narzędzi i sprzętu minimalizujących ryzyko ekspozycji, edukacja i cykliczne szkolenia personelu

2. zagrożenie - kontakt z krwią lub innym potencjalnie zakaźny materiałem biologicznym
a. możliwe skutki zagrożenia:
przeniesienie zakażenia w wyniku ekspozycji na krew lub inny potencjalnie zakaźny materiał biologiczny
b. środki ochrony:
systematyczne szkolenia, właściwa organizacja pracy, bezpieczne i oznakowane pojemniki na odpady, środki ochrony indywidualnej (rękawiczki, maseczki, fartuch, okulary) zgodnie z procedurą, znaki ostrzegawcze przed czynnikami biologicznymi, procedura postępowanie po ekspozycji zawodowej, profilaktyczne badania lekarskie, szczepienia ochronne, higiena i dezynfekcja rąk, instrukcja postępowania z odpadami, sprzęt/narzędzia zmniejszające ryzyko przypadkowego przerwania ciągłości tkanek, promowanie bezpiecznego obchodzenia się z ostrymi narzędziami (plakaty, ulotki).

Czy w związku z tym nowym rozporzadzeniem zakłucie igłą jest wypadkiem przy pracy?
Do tej pory zakłucie igłą przez personel medyczny i sprzątajacy było odnotowywane w "Rejestrze ekspozycji" (zakłuć). Pracownik po takim zdarzeniu zgłaszał sie do LMP. Tam była podejmowana procedura związana z pobraniem krwi i ewentulanym podaniem leków. Jeżeli wyniki pracownika były "niewłaściwe" wszynano procedurę zwiaznaą z podejrzeniem choroby zawodowej.
Od czerwca pojawiło się to nowe ww. rozporządzenie i konieczność wprowadzenia "Wykazu zranień".
Czyli:
1. personel udzielający świadczeń zdrowotnych (np. pobieranie krwi od pacjenta) zakłuje się igłą to będzie to WPP. Trzeba bedzie sporzadzić protokół powypadkowy i odnotować to zdarzenie w "Wykazie zranień",
2. personel sprzątajacy jeżeli zakłuje się igłą to bedzie to WPP ale nie trzeba tego odnotować w "Wykazie zranień" ? (bo to nie jest udzielanie świadczeń zdrowotnych) ?

Jak sobie radzicie z tym problemem.

stoper 

Wysłany: 2013-08-14, 08:47   

Moim zdaniem należy przeprowadzić procedury zgodnie z rozporządzeniem i zapisujemy w wykazie zranień a dopiero gdy mamy zakażenie to robimy protokół powypadkowy. Jest jednak wiele wątpliwości w tym temacie i mam nadzieję, że wkrótce zostanie to oficjalnie wyjaśnione.

ania1976 

Wysłany: 2013-08-16, 09:30   

Hm....

Jeżeli dochodziło do "zakażenie" u pracownika z powodu zakłucia igłą to podejmowałam procedurę dotyczącą chorób zawodowych (z powodu nieprawidłowych wyników krwi u pracownika).

Hm .... :-(

ania1976 

Wysłany: 2013-09-03, 14:03   

zakłucie igłą to jednak rana kłuta

ania1976 

Wysłany: 2013-09-03, 14:06   

Czy w "wykazie zranień" ujmować również pracowników firmy zewnetrznej (personel porządkowy, sprzątający) ?

Czy inni pracownicy służby bhp nie mają w tym temacie pytań ?

johanna 

Wysłany: 2013-09-04, 14:54   

Czy ocena ryzyka zawodowego zranienia ostrym narzędziem to osobny dokument, czy wystarczy uzupełnić dotychczasową ocenę ryzyka zawodowego na danym stanowisku o informacje zawarte w rozporządzeniu? Jak to rozumiecie?

A nawiązując do wypowiedzi ania1976:
Moim zdaniem personel sprzątający też należy uwzględnić w "wykazie zranień", rozporządzenie dotyczy zranienia narzędziem używanym przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych A NIE zranienia PODCZAS udzielania świadczenia zdrowotnego. Tym samym należy te osoby uwzględnić przy tworzeniu oceny ryzyka zawodowego zranienia ostrym narzędziem.

ania1976 

Wysłany: 2013-09-09, 10:17   

ja uzupełniłam ocene ryzyka zawodowego o te dwa zagadanienia

Odpowiedz do tematu