bhp forum Strona Główna
bhp forum

Poprzedni temat «» Następny temat
wymagania zasadnicze i minimalne dla maszyn
Autor Wiadomość
bhp2010

Wysłany: 2013-02-07, 08:58   wymagania zasadnicze i minimalne dla maszyn

Potrzebuję zrobić kontrolę maszyn pod kątem bezpieczeństwa, tzn. spełniania zasadniczych lub minimalnych wymagań
i się pogubiłam, co do tego, jak traktować maszyny w zależności od daty produkcji, natykając się na kilka ważnych dat...
może ktoś podpowie które z nich są ważne

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz. U. 2002, Nr 191, poz. 1596) ze zm. (Dz. U. z 2003 r., nr 178, poz. 1745) stanowi, że maszyny nabyte przed 1 stycznia 2003 powinny być w terminie do 1 stycznia 2006 dostosowane do wymagań tego rozporządzenia

Ocena spełniania minimalnych wymagań powinna dotyczyć każdej użytkowanej w zakładzie pracy maszyny zakupionej przed 1 maja 2004 a także nowszej, lecz nie objętej systemem oceny zgodności (nieoznaczonej znakiem CE).

Deklarację zgodności powinny mieć wszystkie maszyny i inne urządzenia wprowadzone do eksploatacji poczynając od dnia 1 czerwca 1997 roku.
Od 2006 r. wszystkie nowo zakupione maszyny powinny posiadac oznaczenie zgodnosci CE i deklaracje producenta o zgodnosci
Maszyny zakupione przed 2006 r. powinny posiadac oznaczenie krajowym znakiem „ B”

czyli maszyny od którego roku powinny juz mieć na sobie CE? co zwalniałoby je z oceny spełnienia minimalnych wymagań?
Ostatnio zmieniony przez bhp2010 2013-02-07, 09:21, w całości zmieniany 1 raz  

wojtek.d 

Wysłany: 2013-02-07, 09:15   

a co ja mam zrobić, jak w zakładzie produkcyjnym są maszyny z 1926r.? Elektrycy zamontowali tylko czerwone grzybki do awaryjnego wyłączenia...

nowa 

Wysłany: 2013-06-20, 07:59   Ocena zgodności maszyny

Witam Mam równiez pytanie odnosnie maszyn, moze ktoś będzie w stanie mi pomóc. chodzi o dokonanie oceny zgodności - jak jej dokonać. Ocena wymagań minimalnych dokonywana jest za podstawie listy kontrolnej Deklaracje zgodności wystawiamy sami jako producent jednego urządzenia stosowanego tylko w naszym zakładzie, i pewnie wystawiamy ja po dokonaniu oceny zgodności i na tym etapie własnie nie wiem za bardzo jak ruszyć :( bardzo prosze o pomoc, radę, może ktos miał z tym do czynienia

praktyka2011 
Ela

Wysłany: 2013-06-23, 15:05   

wojtek.d napisał/a:
a co ja mam zrobić, jak w zakładzie produkcyjnym są maszyny z 1926r.? Elektrycy zamontowali tylko czerwone grzybki do awaryjnego wyłączenia...

Zapytaj, czy prawidłowo wpięli w system bezpieczeństwa, w zależności od kategorii.
Zapytaj również, czy uaktualnili schematy elektryczne.
I pytanie zasadnicze: czy działają właściwie i zostały prawidłowo usytuowane tj. zgodnie z Normą PN-EN ISO 13850.

Pamiętajmy o ważnej kwestii:
niewłaściwie umiejscowione lub działające systemy zabezpieczeń stwarzają pozorne poczucie bezpieczeństwa.
Ostatnio zmieniony przez praktyka2011 2013-06-23, 16:09, w całości zmieniany 1 raz  

praktyka2011 
Ela

Wysłany: 2013-06-23, 15:24   Re: Ocena zgodności maszyny

nowa napisał/a:
Witam Mam równiez pytanie odnosnie maszyn, moze ktoś będzie w stanie mi pomóc. chodzi o dokonanie oceny zgodności - jak jej dokonać. Ocena wymagań minimalnych dokonywana jest za podstawie listy kontrolnej Deklaracje zgodności wystawiamy sami jako producent jednego urządzenia stosowanego tylko w naszym zakładzie, i pewnie wystawiamy ja po dokonaniu oceny zgodności i na tym etapie własnie nie wiem za bardzo jak ruszyć :( bardzo prosze o pomoc, radę, może ktos miał z tym do czynienia

Nowa podałaś zbyt mało informacji, aby prawidłowo odpowiedzieć na postawione pytanie.

Jeśli masz do czynienia z maszyną tzw.: "starą" - dokonujesz oceny spełnienia przez maszynę wymagań minimalnych. Spełnienie wymagań minimalnych potwierdza się oświadczeniem zgodności, a nie "Deklaracją Zgodności".

Deklarację Zgodności wystawia producent nowej maszyny.
Tu również są pewne "kruczki". Niemniej jednak tak wygląda to w skrócie.

nowa 

Wysłany: 2013-06-26, 08:40   

Maszyna jest nowa stworzylismy ją na potrzeby fimy, sami i dlatego nie bardzo wiem od czego zacząć Rysunki techniczne mamy, deklaracje zgodności napisalismy tabliczke znamionową nakleiliśmy i jeszcze nurtuje mnie ta ocena wymagań zasadniczych?? jak ja stworzyć?/

praktyka2011 
Ela

Wysłany: 2013-06-26, 20:11   

Czyli jesteście producentem nowej maszyny.

Po pierwsze ma tu zastosowanie rozporządzenie ws wymagań zasadniczych - maszyna "nowa". Przeczytaj uważnie Dz.U.08.199.1228 z późn.zm. - znajdują się tam wymogi dotyczące maszyn.

Nie wiem dokładnie, o jaką maszynę chodzi i z jakimi zagrożeniami mamy do czynienia (najlepszym rozwiązaniem byłby ewentualne zdjęcia + opis maszyny).
Brak informacji dotyczących przeprowadzonej oceny ryzyka oraz dobranych środkach zabezpieczeń (wg normy PN-EN ISO 12100 zharmonizowanej z DM). Nie wiem w jakiej kategorii został dobrany system bezpieczeństwa ( PN-EN ISO 13849/1).
Nie wiem również jakie ma źródła zasilania (pneumatyka, hydraulika czy energia elektryczna).

Napisz na priv. - postaram się pomóc.

Co do Deklaracji Zgodności musicie ją wystawić.
Jeśli chodzi o to, co powinna zawierać - odsyłam do Dyrektywy Maszynowej, w której znajdziesz wyczerpujące informacje. Jeśli chodzi o treść - Producent musi powołać się na Normy Zharmonizowane z DM, które mają zastosowanie. Powołać się oraz je oczywiście spełnić.
Pamiętaj, że tylko w ten sposób domniemany zgodność z wymaganiami zasadniczymi czy też minimalnymi (DM/2006/WE).

Trudno doradzić nie znając maszyny.
Nie wiem, które Normy mają zastosowanie - typu A, B czy C, nie znając maszyny.

Poniżej Dyrektywa Maszynowa:

http://eur-lex.europa.eu/...024:0086:pl:PDF

Zapoznaj się z jej treścią.
Znajdują się tam wskazówki dotyczące Dokumentacji Techniczno Ruchowej/Instrukcji Producenta.
Pamiętaj, że do nowych maszyn należy stworzyć kompleksową dokumentację wraz ze szczegółowymi schematami - co w przypadku maszyn "starych" nie jest wymagane (jedynie uproszczona forma).

Napisz, podeślij zdjęcia - postaram się pomóc.

A z drugiej strony to Producent musi taką wiedzę posiadać, żeby "brać" się za budowę maszyn. Bez znajomości Norm zharmonizowanych ( teoretycznej i praktycznej !) oraz wiedzy, które z nich mają zastosowanie - niestety niemożliwe jest prawidłowe skonstruowanie maszyny (tj. maszyny bezpiecznej - spełniającej wymagania zasadnicze).

Pozdrawiam
Ela

bogwoj

Wysłany: 2013-07-11, 09:25   Re: wymagania zasadnicze i minimalne dla maszyn

bhp2010 napisał/a:
Potrzebuję zrobić kontrolę maszyn pod kątem bezpieczeństwa, tzn. spełniania zasadniczych lub minimalnych wymagań
i się pogubiłam, co do tego, jak traktować maszyny w zależności od daty produkcji, natykając się na kilka ważnych dat...
może ktoś podpowie które z nich są ważne

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz. U. 2002, Nr 191, poz. 1596) ze zm. (Dz. U. z 2003 r., nr 178, poz. 1745) stanowi, że maszyny nabyte przed 1 stycznia 2003 powinny być w terminie do 1 stycznia 2006 dostosowane do wymagań tego rozporządzenia

Ocena spełniania minimalnych wymagań powinna dotyczyć każdej użytkowanej w zakładzie pracy maszyny zakupionej przed 1 maja 2004 a także nowszej, lecz nie objętej systemem oceny zgodności (nieoznaczonej znakiem CE).

Deklarację zgodności powinny mieć wszystkie maszyny i inne urządzenia wprowadzone do eksploatacji poczynając od dnia 1 czerwca 1997 roku.
Od 2006 r. wszystkie nowo zakupione maszyny powinny posiadac oznaczenie zgodnosci CE i deklaracje producenta o zgodnosci
Maszyny zakupione przed 2006 r. powinny posiadac oznaczenie krajowym znakiem „ B”

czyli maszyny od którego roku powinny juz mieć na sobie CE? co zwalniałoby je z oceny spełnienia minimalnych wymagań?

1. Ocena spełniania minimalnych wymagań powinna dotyczyć każdej użytkowanej w zakładzie pracy maszyny zakupionej przed 1 maja 2004 a także nowszej, lecz nie objętej systemem oceny zgodności (nieoznaczonej znakiem CE).
BZDURY:
a. Ocena MW dotyczy tylko i wyłącznie: "Maszyny nabyte przed dniem 1 stycznia 2003 r. powinny być, w terminie do dnia 1 stycznia 2006 r., dostosowane do minimalnych wymagań dotyczących maszyn, określonych w rozdziale 3."
b. Systemem oceny zgodności objete są wszystkie wyroby, w tym także maszyny.
c. CE dotyczy tylko niektórych wyrobów, nie tylko maszyn, dla których konkretna dyrektywa nakazuje zastosowanie takiego oznakowania.

Skąd wzięłaś te bzdety???
Na resztę nie chce mnie sie pisać.

Jak postępować? Najprościej:
1. Maszyny nabyte przed dniem 1 stycznia 2003 r. powinny być, w terminie do dnia 1 stycznia 2006 r., dostosowane do minimalnych wymagań dotyczących maszyn, określonych w rozdziale 3."
2. Nabyte po 1 stycznia 2003 r. - powinny spełniać wymagania zasadnicze.

Wiem, że jest luka, także w prawie - pomiędzy 2.02.2033r. a 1.05.2004r. :-)

wojtek.d 

Wysłany: 2013-07-11, 10:46   

bogwoj napisał/a:
Wiem, że jest luka, także w prawie - pomiędzy 2.02.2033r. a 1.05.2004r.
powrót do przeszłości :lol:

praktyka2011 
Ela

Wysłany: 2013-07-14, 16:35   

Maszyny wyprodukowane bądź wprowadzone do obrotu na terenie Unii Europejskiej przed 1 maja 2003r. - muszą spełniać wymagania minimalne.
Maszyny wyprodukowane bądź wprowadzone do obrotu na teren Unii Europejskiej po 1 maja 2003r. podlegają pod wymagania zasadnicze.

Odpowiedz do tematu