bhp forum Strona Główna
bhp forum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomiary natężenia hałasu?
Autor Wiadomość
domini78 

Wysłany: 2013-02-11, 07:32   Pomiary natężenia hałasu?

Witajcie!

Jeżeli występują charakterystyczne obrabiarki i w ogóle maszyny na których pracownicy wykonują czynności w narażeniu na hałas, muszą być wykonywane pomiary hałasu, co jest oczywiste,

ale

co w przypadku kiedy maszyna używana jest bardzo rzadko nawet poniżej 10% produkcji albo i mniej. Czasami wykorzystywana jest tylko dla celów próby, sprawdzenia itd. Co wtedy czy prowadzić rejestr dla takiej maszyny?

Pozdrawiam :-)

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2013-02-11, 08:12   

domini78 napisał/a:
co w przypadku kiedy maszyna używana jest bardzo rzadko nawet poniżej 10% produkcji albo i mniej.

W takim przypadku zleć pomiary środowiskowe i podaj faktyczny czas ekspozycji na hałas na tym stanowisku, a zobaczysz, że przekroczenia NDN nie będzie.

Dezerter 

Wysłany: 2013-02-14, 14:41   

Andrzej J.S napisał/a:
domini78 napisał/a:
co w przypadku kiedy maszyna używana jest bardzo rzadko nawet poniżej 10% produkcji albo i mniej.

W takim przypadku zleć pomiary środowiskowe i podaj faktyczny czas ekspozycji na hałas na tym stanowisku, a zobaczysz, że przekroczenia NDN nie będzie.

A może nie od razu zleć, a oszacuj najpierw, łączne ( 8 godzinne) narażenie pracownika na hałas, bo pomiary w tym przypadku nie robisz dla maszyny, tylko dla pracownika, który ja obsługuje- np:\
45 min (10% z 450 min czyli 8 godzin)- obsługa tej maszyny (95 dB)
2 godziny jazda na wózku spalinowym (85 dB)
5 godzin coś tam cichego (70)
To masz i tak przekroczenie Normy , bo 8 godzinny wychodzi 85,7 dB

Cytat:
Co wtedy czy prowadzić rejestr dla takiej maszyny?

Nie wiem czy się rozumiemy - jeśli pytasz o :
REJESTR wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia na stanowisku pracy
to jest to rejestr prowadzony dla pracownika (stanowiska pracy) np ślusarz- obsługa pras mimośrodowych
a nie dla np. prasa mimośrodowa 100T
pomiar hałasu maszyn to inna bajka

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2013-02-14, 18:26   

Dezerter napisał/a:

"Dezerter", to się nie liczy tak, jak ty myślisz :-/
Samemu to raczej tego nie obliczysz - musisz mieć specjalny przyrząd do pomiaru hałasu :-(

wojtek.d 

Wysłany: 2013-02-15, 08:06   

Andrzej J.S napisał/a:
musisz mieć specjalny przyrząd do pomiaru hałasu
i co z tego, że mam przyrząd w zakładzie, jak nie ma legalizacji?
Dezerter napisał/a:
A może nie od razu zleć, a oszacuj najpierw
zlecić firmie i podać czas ekspozycji. Firma zmierzy chałas na poszczególnych stanowiskach + tło hałasu i obliczy.
Dezerter napisał/a:
nie koniecznie - musisz policzyć też przerwę pracowników. A to "coś tam cichego", to bym raczej nazwał: czynności przygotowawcze i porządkowe.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2013-02-15, 09:49   

wojtek.d napisał/a:
co z tego, że mam przyrząd w zakładzie, jak nie ma legalizacji?

Przyrząd nielegalizowany, ale do orientacyjnego sprawdzenia wystarczy. Natomiast pomiary najlepiej zlecić firmie akredytowanej.

wojtek.d 

Wysłany: 2013-02-15, 10:32   

Andrzej J.S napisał/a:
do orientacyjnego sprawdzenia wystarczy
jeżeli chcesz przed pomiarami firmy akredytowanej sam sprawdzić przekroczenia i wprowadzić działąnia ograniczające hałas, to tak, lecz pierwsza lepsza kontrola i opieranie się na pomiarzę takim urządzeniem jest zanegowane, dlatego jak piszesz -
Andrzej J.S napisał/a:
pomiary najlepiej zlecić firmie akredytowanej
.

Dezerter 

Wysłany: 2013-02-15, 15:03   

Andrzej J.S napisał/a:
Dezerter napisał/a:

"Dezerter", to się nie liczy tak, jak ty myślisz :-/
Samemu to raczej tego nie obliczysz - musisz mieć specjalny przyrząd do pomiaru hałasu :-(

zapewniam Cię, że tak się liczy 8-) - ja nie myślę ja wiem bo policzyłem, specjalnym programem, a przyrząd też mam - SON-50
nie zauważyłeś mojego podpisu:
PRO-LAB s.c. Laboratorium Badawcze Akredytowane
Miernik ma być wzorcowany, a nie legalizowany, ale trzeba jeszcze mieć akredytację w PCA na pomiary hałasu

wojtek.d
przerwę uwzględniłem (15 minut brakujące do 8 godzin) w moim czysto fikcyjnym przykładzie pokazującym tylko, że 45 minutowa czynność może zadecydować o przekroczeniu hałasu 8-godzinnego - nawet jak w pozostałym czasie nie ma przekroczenia.
Jeśli czynność by trwał mniej niż 15 minut to musiała by być ekstremalnie głośna (przecinarka tarczowa, młot pneumatyczny, agregat prądotwórczy spalinowy, użycie sporego młotka itp) by wpłynąć na wynik

ale pełna zgoda, lepiej zlecić, niech zrobią to fachowo specjaliści

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2013-02-15, 18:41   

Dezerter napisał/a:
nie zauważyłeś mojego podpisu:
PRO-LAB s.c. Laboratorium Badawcze Akredytowane

Zgadza się.
W ogóle tego nie czytałem i prawdę mówiąc na podpisy pod kreską nie zwracam uwagi - sporadycznie i to przypadkowo.

wojtek.d 

Wysłany: 2013-02-18, 08:45   

Dezerter napisał/a:
Miernik ma być wzorcowany, a nie legalizowany
zgadza się, urządzenia i przyrządy pomiarowe mają być wzorcowane.
Dezerter napisał/a:
przerwę uwzględniłem (15 minut brakujące do 8 godzin) w moim czysto fikcyjnym przykładzie pokazującym tylko, że 45 minutowa czynność może zadecydować o przekroczeniu hałasu 8-godzinnego
jeżeli chodzi o czas, to można nieźle pokombinować, a jak chodzi o przerwę, to pracownik na przerwie też jest narażony na jakiś tam hałas i dlatego nadmieniłem o tej przerwie ;-) Nie jestem obeznany w tych sprawach, wiem tylko, że mam podać firmie akredytowanej co i ile pracownik na danym stanowisku robi, a oni się tym zajmują. A co do miernika i przerwy, to raz uruchomiłem na pzerwie i wyszło... 63dB

Dezerter 

Wysłany: 2013-02-19, 19:36   

[quote="wojtek.d"]
Dezerter napisał/a:
. A co do miernika i przerwy, to raz uruchomiłem na przerwie i wyszło... 63dB

prawidłowo, ale to nie jest dużo to jest normalny poziom dla np. biur
Kombinować można ze wszystkim :-/ , ale nawet jak zaniżysz czas narażenia i wyjdzie w normie hałas, to strzelasz sobie , pracodawcy i pracownikowi samobuja
bo
nie oznaczysz "strefa zagrożenia hałasem", nie zrobisz doboru ochronników słuchu i pracownicy nie będą nosić, bo niby po co skoro nie ma hałasu - w skutek czego po paru latach stracą słuch - co wyjdzie na badaniach okresowych.
Konsekwencje - płaci pracodawca
pretensje pracodawcy - pracownik może go skarżyć o utratę słuchu - chorobę zawodową, zdarzają się już skargi pracowników o odszkodowania w sadach cywilnych za utratę zdrowia - pracodawca zwali winę na ciebie, bo po to cię zatrudniał byś o to dbał.
na dłuższą metę oszustwo nie popłaca
a po drugie ... w imię czego masz szkodzić człowiekowi o zdrowie którego masz właśnie dbać - za to ci płacą!

wojtek.d 

Wysłany: 2013-02-20, 08:55   

Dezerter napisał/a:
Kombinować można ze wszystkim , ale nawet jak zaniżysz czas narażenia i wyjdzie w normie hałas, to strzelasz sobie , pracodawcy i pracownikowi samobuja
zgadza się, dlatego wolę zlecić to firmą z zewnątrz, a czas ekspozycji konsultuję z pracownikami i bezpośrednim przełożonym. A z tym
Dezerter napisał/a:
w skutek czego po paru latach stracą słuch - co wyjdzie na badaniach okresowych.
co z tego, że pracownicy mają ochronniki słuchu, jak z wygody nie chcą ich stosować ( i wcale nie chodzi tu o niewygodne ochronniki, bo kupujemy z 3M).

Dezerter 

Wysłany: 2013-02-20, 20:11   

Niechęć do noszenia ochronników jest powszechnie znana - dzisiaj byłem w firmie gdzie NIKT nie nosił mimo, kilku przekroczeń NDN
Faktem jest, że tradycyjne ochronniki są niewygodne i uciążliwe
dlatego zawsze polecam takie, które pracownicy CHCĄ nosić - kupcie i sprawcie jak nie wierzycie
są na dodatek tańsze i można je nosić na różne sposoby - myślę o zatyczkach na pałąku:
http://www.icd.pl/kategor...e-na-palaku.xml

Odpowiedz do tematu