Strona Główna
bhp forum

Poprzedni temat «» Następny temat
czy to są warunki szkodliwe?
Autor Wiadomość
Jolanta123

Wysłany: 2008-01-25, 20:59   czy to są warunki szkodliwe?

Czy kucharka przy kuchni węglowej ma otrzymywać dodatek za szkodliwe? uciążliwe? warunki pracy. A palacz (też węgiel)?
Pomóżcie
J

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2008-01-26, 08:42   Re: czy to są warunki szkodliwe?

Jolanta123 napisał/a:
Czy kucharka przy kuchni węglowej ma otrzymywać dodatek za szkodliwe? uciążliwe? warunki pracy. A palacz (też węgiel)?
Pomóżcie
J

Witam - Jolu, Kodeks pracy nie przewiduje dodatków za prace w warunkach szkodliwych, uciążliwych i niebezpiecznych. Jedynymi dodatkami za warunki pracy, które przewiduje Kp to dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych i porze nocnej.
Tak więc jeśli wasz zakładowy regulamin pracy i płacy (porozumienie zakładowe albo układ zbiorowy pracy) nie przewiduje tego typu dodatków, to nie ma podstawy prawnej do ich wypłacania. Chyba, że pracodawca ma gest i kasę, to może płacić komu chce i ile chce.
Pozdrawiam - Andrzej.

Jolanta123

Wysłany: 2008-01-26, 12:45   

Dziękuję Ci za odpowiedź. To już drugi raz mi pomogłeś.
W takim razie podpowiedz jeszcze, gdzie znajdę lub może masz gotową odpowiedź: jaka jest maksymalna powierzchnia podłogi do wysprzątania dla jednej sprzątaczki. Szkoła jest spora i babki się trochę burzą. Czy w ogóle jest jakaś norma???
Jolanta

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2008-01-26, 14:52   

Jolanta123 napisał/a:
..............jaka jest maksymalna powierzchnia podłogi do wysprzątania dla jednej sprzątaczki. Szkoła jest spora i babki się trochę burzą. Czy w ogóle jest jakaś norma???
Jolanta

Jolu - posiadam na ten temat unormowania ale bardzo, bardzo, bardzo stare. Jest tam w nich podana powierzchnia (chyba minimum 400 m² na jedną sprzątaczkę) zależna od rodzaju pomieszczenia, wykładzin ściennych i podłogowych, wyposażenia pomieszczeń itp. Mam również na ten temat nowsze wyjaśnienia i interpretacje, ale nie są to przepisy. Z wyjaśnień tych wynika, że powierzchnia sprzątana nie ma żadnego znaczenia, bo sprzątaczka powinna mieć taki zakres pracy ażeby mogła go wykonać w ciągu dniówki roboczej (8 godzin). Właśnie o tym bardzo często sprzątaczki zapominają i uważają, że mogą pracować np. 3 lub 4 godziny, a pensje pobierać jak za 8 godzin pracy. Z tego tez powodu pracodawca powinien przyjrzeć sie zakresowi obowiązków sprzątaczki i przydzielić jej tyle zadań, ażeby miała co robić przez 8 godzin - tak jak inni pracownicy zatrudnieni na pełnych etatach. Więcej informacji na ten temat mogę przekazać w poniedziałek jak będę w pracy i odgrzebię stare przepisy.
Pozdrawiam - Andrzej.

Jolanta123

Wysłany: 2008-01-26, 17:29   

Wielkie dzięki. Nawet pobieżna obserwacja przacy pan sprzątających u mnie w szkole wskazuje na to, o czym piszesz. Kawka i te sprawy, a sprzątanie w przerwie. Dzięki za pomoc. Fajnie, że mogę na Ciebie liczyć
Jolanta

halikowski 

Wysłany: 2008-01-28, 06:35   

Witam. Podobna sytuacje miałem kilka lat temu Panie sprzątaczki nie "wyrabiały" się zrobiłem fotografie dnia roboczego i okazało sie ,że kiedy zostały wyeliminowane "przestoje nie kontrolowane " nastapiła redukcja jednej z pan.Dniówka to 8 godz.w tym przerwy na posiłek i potrzeby fizjologiczne.Norm nowych niema .Pracodawca stosuje swoje "normy" jak znam życie to osoby sprzatajace zawsze miały żal do pracodawcy że w swojej dniówce muszą przepracować aż 3-4 godz.pozdrawiam.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2008-01-28, 07:37   

halikowski napisał/a:
Witam. Podobna sytuacje miałem kilka lat temu Panie sprzątaczki nie "wyrabiały" się zrobiłem fotografie dnia roboczego i okazało sie ,że kiedy zostały wyeliminowane "przestoje nie kontrolowane " nastapiła redukcja jednej z pan.Dniówka to 8 godz.w tym przerwy na posiłek i potrzeby fizjologiczne.Norm nowych niema .Pracodawca stosuje swoje "normy" jak znam życie to osoby sprzatajace zawsze miały żal do pracodawcy że w swojej dniówce muszą przepracować aż 3-4 godz.pozdrawiam.

Witam - w uzupełnieniu powyższych wypowiedzi chciałem dodać, że sprawę tą reguluje Uchwała nr 705 Prezydium Rządu z dnia 3.09.1955r w spr. podstaw ustalania wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na etatach sprzątaczek (M. P z 1955r nr 84 poz. 997). W myśl tej ustawy na sprzątaczkę powinno przypadać od 320 - 480 m² powierzchni pomieszczeń do sprzątania na 8 godzin pracy. Powierzchnię tą można zwiększyć do 700 m². W załączniku do tej ustawy podane są również współczynniki do naliczania normy sprzątanej powierzchni, np. 1 m² pomieszczenia komunikacyjnego i gospodarczego (halle, korytarze, poczekalnie, klatki schodowe, windy, przedsionki) bez dywanów i chodników, to zaledwie 0,55 m² normy itd.
Trudno mi w tej chwili powiedzieć czy w/w Uchwała jeszcze obowiązuje ponieważ kilka lat temu czytałem artykuł prasowy na ten temat, z którego wynikało, że zakres pracy sprzątaczki powinien być tak ustalony ażeby miała co robić przez 8 godzin pracy dziennie.
Pozdrawiam - Andrzej

Jolanta123

Wysłany: 2008-01-29, 09:16   

Andrzeju, a taka sprawa jeszcze: palacz w kotłowni przy węglu - czy ma otrzymywać mleko? Podobno wynika to z zapylenia i pyta o to mleko sanepid w razie kontroli. Pomiarów nie robiono. Moja znajoma z sanepidu twierdzi, że przepisów takich nie ma i może to wynikać tylko z indywidualnych ustaleń z pracodawcą. Jednakowoż chciałam się upewnić. Co Ty na to?
Podobno też zamiast tego mleka może dostać jakiś posiłek regeneracyjny, tylko musi wyrazić na to zgodę.
Mam nadzieję, że Cię nie nadużywam tymi męczącymi pytaniami.
Jolanta

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2008-01-29, 10:40   

Jolanta123 napisał/a:
......... palacz w kotłowni przy węglu - czy ma otrzymywać mleko?..........Moja znajoma z sanepidu twierdzi, że przepisów takich nie ma i może to wynikać tylko z indywidualnych ustaleń z pracodawcą. Jednakowoż chciałam się upewnić. Co Ty na to?
Podobno też zamiast tego mleka może dostać jakiś posiłek regeneracyjny, tylko musi wyrazić na to zgodę.
Jolanta

Witam - Jolu, twoja znajoma z Sanepidu ma rację. Kodeks pracy tego typu dodatków nie przewiduje. W związku z tym pracodawca nie ma obowiązku wydawania mleka. Natomiast jeśli chodzi o profilaktyczne posiłki i napoje to sprawę reguluje rozporządzenie Rady ministrów z dnia 28.05.1996r w spr. profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. z 1996r nr 60 poz. 279). Jednak myślę, że i na zupkę palacz się nie załapie :cry: . Jeśli chodzi o pomiary w kotłowni, to należałoby wykonać, bo Sanepid może mieć o to pretensje :!: .
Jolu - kodeks pracy nie przewiduje wydawania mleka i posiłków regeneracyjnych ale jeśli pracodawca chce i ma na to pieniądze to może tego typu dodatki pracownikom wydawać. W takim przypadku powinno mieć to odzwierciedlenie np. w regulaminie pracy, układzie zbiorowym pracy itp. Należałoby również opracować zasady i wykaz osób (stanowisk pracy) uprawnionych do otrzymywania tego typu dodatków.
Pozdrawiam - Andrzej.

kaz511

Wysłany: 2008-01-30, 11:48   

Andrzej J.S napisał/a:
Jolanta123 napisał/a:
......... palacz w kotłowni przy węglu - czy ma otrzymywać mleko?..........Moja znajoma z sanepidu twierdzi, że przepisów takich nie ma i może to wynikać tylko z indywidualnych ustaleń z pracodawcą. Jednakowoż chciałam się upewnić. Co Ty na to?
Jolanta

Witam - Jolu, twoja znajoma z Sanepidu ma rację. Kodeks pracy tego typu dodatków nie przewiduje. W związku z tym pracodawca nie ma obowiązku wydawania mleka. Natomiast jeśli chodzi o profilaktyczne posiłki i napoje to sprawę reguluje rozporządzenie Rady ministrów z dnia 28.05.1996r w spr. profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. z 1996r nr 60 poz. 279). Jednak myślę, że i na zupkę palacz się nie załapie :cry: . Jeśli chodzi o pomiary w kotłowni, to należałoby wykonać, bo Sanepid może mieć o to pretensje :!: .
Jolu - kodeks pracy nie przewiduje wydawania mleka i posiłków regeneracyjnych ale jeśli pracodawca chce i ma na to pieniądze to może tego typu dodatki pracownikom wydawać. W takim przypadku powinno mieć to odzwierciedlenie np. w regulaminie pracy, układzie zbiorowym pracy itp. Należałoby również opracować zasady i wykaz osób (stanowisk pracy) uprawnionych do otrzymywania tego typu dodatków.
Pozdrawiam - Andrzej.

Witam!
Mam wrażenie, ze Jola pisząc posiłek "regeneracyjny" ma na myśli "profilaktyczny" bo na taki palacz "ma szanse".
Proponuje tak jak pisze Andrzej wykonanie pomiarów wydatku energetycznego a wyniki pokażą czy powinien otrzymywać posiłek profilaktyczny czy nie.
Pozdrawiam

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2008-01-30, 13:00   

kaz511 napisał/a:
Witam!
Mam wrażenie, ze Jola pisząc posiłek "regeneracyjny" ma na myśli "profilaktyczny" bo na taki palacz "ma szanse".
Proponuje tak jak pisze Andrzej wykonanie pomiarów wydatku energetycznego a wyniki pokażą czy powinien otrzymywać posiłek profilaktyczny czy nie.
Pozdrawiam

Witam - z tą szansą to różnie może być, ponieważ zależy ona wyłącznie od wydatku energetycznego pracownika zatrudnionego na tym stanowisku. Biorąc pod uwagę kryteria 2000 kcal na 8 godz. pracy, to w przypadku palacza musiałby minimum przez 4 godz. dziennie wrzucać bez przerwy opał (węgiel) do pieca, a przecież tyle godzin węgla nie wrzuca. Ponieważ praca palacza polega częściowo na dorzucaniu opału do pieca i częściowo na nadzorowaniu kotłowni, to jego wydatek energetyczny nigdy nie osiągnie pułapu 2000 kcal. Jest to możliwe tylko w przypadku dostawy kilku ton opału do kotłowni i "szuflowaniu" go do np. piwnicy lub zasieku na opał. Pomiary wydatku energetycznego (między innymi i palacza) zleciła kilka lat temu jedna z podległych mi jednostek służbowych i jak się okazało, to palacz załapywał się na zupkę tylko w wyżej cytowanym przypadku. Obecnie przeszliśmy na ogrzewanie elektryczne lub olejowe i palaczy nie mamy.
Jolu - pomiary wydatku energetycznego są drogie i nie każda firma może to robić. Jednak dla pewności i spokoju sumienia (pracodawcy) należałoby je wykonać - np. zlecić Medycynie Pracy lub innej wyspecjalizowanej w tym kierunku firmie.
Pozdrawiam - Andrzej.

kaz511

Wysłany: 2008-01-30, 13:22   

Witam!
Andrzeju chyba nie masz racji odnośnie kosztów pomiarów wydatku energetycznego. Wydatek można obliczyć samemu (w dodatku jeżeli jest to tylko 1 stanowisko)
Pozdrawiam
kaz

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2008-01-30, 13:33   

kaz511 napisał/a:
Witam!
Andrzeju chyba nie masz racji odnośnie kosztów pomiarów wydatku energetycznego. Wydatek można obliczyć samemu (w dodatku jeżeli jest to tylko 1 stanowisko)
Pozdrawiam
kaz

Masz rację, że można to samemu wyliczyć - nawet mam do tego tabele, ale przykład na którym sie oparłem był badany (mierzony) na wykonującym pracę pracowniku. Pomiary te na zlecenie zakładu pracy wykonywał Ośrodek Medycyny Pracy i nie było to takie tanie.
Andrzej.

Jolanta123

Wysłany: 2008-02-01, 20:48   

Witam Panów.
Śledzę Waszą pogawędkę i przy tej okazji wiele się uczę. Dziękuję Wam za pomoc.
Jolanta

Odpowiedz do tematu