bhp forum
bezpiecze?stwo i higiena pracy, wypadki przy pracy, ocena ryzyka zawodowego, szkolenia bhp

Szkolenia bhp - szkolenia bhp prowadzone przez pracodawce

meg - 2008-10-07, 15:34
Temat postu: szkolenia bhp prowadzone przez pracodawce
czy pracodawca zatrudniający max 10 pracowników, który ukończył szkolenie okresowe dla pracodawców ( w zarządzaniu zakresem bhp w podmiotach gospodarczych) może prowadzić badania okresowe w swojej firmie ?? prosze o opinie
ewania - 2008-10-07, 20:47
Temat postu: Re: szkolenia bhp prowadzone przez pracodawce
meg napisał/a:
czy pracodawca zatrudniający max 10 pracowników, który ukończył szkolenie okresowe dla pracodawców ( w zarządzaniu zakresem bhp w podmiotach gospodarczych) może prowadzić badania okresowe w swojej firmie ?? prosze o opinie


:?: :-?

meg - 2008-10-07, 21:46

chodzi o to czy pracodawca który ukończył powyższe szkolenie może prowadzić szkolenia ( np. wstępne bhp) dla pracowników w swojej firmie
ewania - 2008-10-07, 22:17

Pisalas o BASANIACH OKRESOWYCH a teraz mowisz o szkoleniach wstepnych.... ;-)
Badan okresowych oczywiscie nie moze.
Szkolenia wstepne - tak.

meg - 2008-10-08, 14:24

czyli może przeprowadzić instruktaż ogólny i stanowiskowy ok dzięki za Twoją pomoc :->
a do przeprowadzania szkoleń okresowych w swojej firmie potrzebne by było szkolenie okresowe dla pracodawców wykonujących zadania służby bhp w firmie tak ??

Andrzej J.S - 2008-10-08, 14:34

meg napisał/a:
....a do przeprowadzania szkoleń okresowych w swojej firmie potrzebne by było szkolenie okresowe dla pracodawców wykonujących zadania służby bhp w firmie tak ??

Witam - "meg", wybacz ale musisz sprecyzować pytanie bo nie mogę zrozumieć o co Ci chodzi :?: tj.
- czy chodzi o przeprowadzanie szkoleń okresowych dla waszych pracowników :?:
- czy chodzi o szkolenie okresowe dla Twojego pracodawcy :?:
Ponadto odpowiedz, czy ten pracodawca posiada kwalifikacje wymagane dla pracownika służby bhp (ma tytuł technika BHP, studia bhp lub podyplomówkę bhp), bo jeśli nie ma - to nie może sam prowadzić spraw bhp w swojej firmie. Wówczas czynności te powinien zlecić osobom uprawnionym. "meg" zapoznaj się z Art. 237.11 Kp.
Życzę powodzenia - Andrzej

meg - 2008-10-08, 15:03

tak chodzi mi o przeprowadzanie szkoleń wstępnych bhp dla pracowników w naszej firmie (nie w firmach zewnętrznych). Słyszałam że jeśli pracodawca zatrudnia max 10 pracowników to może ich szkolić ale musi mieć ukończone w tym celu specjalne szkolenie bhp dla pracodawców. czy po szkoleniu BHP dla pracowdawców ( w zarządzaniu zakresem bhp w podmiotach gospodarczych _cel szkolenia) jest możliwość by pracodawca ten mógł przeprowadzać szkolenia wstępne ??
Proszę o opinię

meg - 2008-10-08, 15:04

tak chodzi mi o przeprowadzanie szkoleń wstępnych bhp dla pracowników w naszej firmie (nie w firmach zewnętrznych). Słyszałam że jeśli pracodawca zatrudnia max 10 pracowników to może ich szkolić ale musi mieć ukończone w tym celu specjalne szkolenie bhp dla pracodawców. czy po szkoleniu BHP dla pracowdawców ( w zarządzaniu zakresem bhp w podmiotach gospodarczych _cel szkolenia) jest możliwość by pracodawca ten mógł przeprowadzać szkolenia wstępne ??
Proszę o opinię

meg - 2008-10-08, 15:06

Pracodawca nie ma kwalifikacji technika bhp, ani ukończonych studiów bhp.
meg - 2008-10-08, 15:07

Pracodawca nie ma kwalifikacji technika bhp, ani ukończonych studiów bhp.
Andrzej J.S - 2008-10-09, 07:16

Witaj "meg" - przecież na to pytanie już odpowiedziała "Ewania".
ewania napisał/a:
Szkolenia wstepne - tak.

Ja mogę tylko potwierdzić - szkolenia wstępne może twój pracodawca przeprowadzać.
meg napisał/a:
Słyszałam że jeśli pracodawca zatrudnia max 10 pracowników to może ich szkolić ale musi mieć ukończone w tym celu specjalne szkolenie bhp dla pracodawców.

Szkolenie bhp dla pracodawców powinien mieć każdy pracodawca - nawet ten, który zatrudnia do 10 osób.
A tak swoją drogą - "meg" dlaczego wysyłasz podwójne (o tej samej treści) posty :?:

meg - 2008-10-09, 08:07

dziękuję Wam za pomoc a podwójne posty robią się automatycznie przy wysyłaniu mojej odpowedzi nie wiem dlaczego (ale nie robiłam tego celowo ) jeszcze raz dzięki Pozdrawiam
mazda__ - 2008-12-17, 11:22

witam,
mam takie pytanie:
czy pracodawca zatrudniający 5 pracowników, który posiada ukończone studia podyplomowe zarządzania bhp i ukończony kurs ppoż może przeprowadzać szkolenia okresowe swoich pracowników?? Czy potrzebuje jeszcze, dodatkowo ukończyć jakieś dodatkowe szkolenie?? Jeśli tak - to jakie??

Andron - 2009-02-19, 00:28

jeżeli pracodawca ukończył szkolenie okresowe dla pracodawców - tylko instruktaż stanowiskowy
jeżeli ukończył kurs dla pracodawców pełniących zadania służby BHP, lub posiada kwalifikacje do pełnienia takiej roli - to może wszystko

Andrzej J.S - 2009-02-19, 07:28

Andron napisał/a:
jeżeli pracodawca ukończył szkolenie okresowe dla pracodawców - tylko instruktaż stanowiskowy

:roll: Takiego szkolenia nie ma.
Andron napisał/a:
jeżeli ukończył kurs dla pracodawców pełniących zadania służby BHP, lub posiada kwalifikacje do pełnienia takiej roli - to może wszystko

A co Twoim zdaniem znaczy "wszystko" :?:
Andron napisał/a:
jeżeli ukończył kurs dla pracodawców pełniących zadania służby BHP

To we własnej, małej firmie sam może być behapowcem. Zapoznaj się z Art. 137.11 § 1 Kp.

Andron - 2009-02-20, 12:19

Andrzej J.S napisał/a:
Takiego szkolenia nie ma.

Rozporządzenie w sprawie szkoleń BHP (Dz. U. Nr 180, poz. 1860)
§ 8. Szkolenie wstępne jest przeprowadzane w formie instruktażu według programów opracowanych dla poszczególnych grup stanowisk i obejmuje:
1) szkolenie wstępne ogólne, zwane dalej "instruktażem ogólnym";
2) szkolenie wstępne na stanowisku pracy, zwane dalej "instruktażem stanowiskowym".
Andrzej J.S napisał/a:
A co Twoim zdaniem znaczy "wszystko"

Wszystko, czyli kompletne szkolenie wstępne i okresowe.
Andrzej J.S napisał/a:
To we własnej, małej firmie sam może być behapowcem. Zapoznaj się z Art. 137.11 § 1 Kp.

Oczywiście że może (jeżeli zatrudnia max. 20 pracowników), i tylko wtedy może prowadzić szkolenia inne niż instruktaż stanowiskowy.
§ 10. 2. Instruktaż ogólny prowadzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy, osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby albo pracodawca, który sam wykonuje takie zadania, lub pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający zasób wiedzy i umiejętności zapewniający właściwą realizację programu instruktażu, mający aktualne zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.";

Andrzej J.S - 2009-02-20, 13:43

Witam - kolego, nie zrozumieliśmy się, tzn ja Ciebie nie zrozumiałem czytając Twój post i z tego powodu postawiłem znaki zapytania, np.
Andron napisał/a:
jeżeli pracodawca ukończył szkolenie okresowe dla pracodawców - tylko instruktaż stanowiskowy
Twoje powyższe stwierdzenie odebrałem jakby chodziło o szkolenie okresowe, które odbył pracodawca, składające się wyłącznie z instruktażu stanowiskowego, a takowego nie ma, itd.
Dopiero teraz po Twojej odpowiedzi wiem, że nie chodziło o takie szkolenie tylko o uprawnienie do przeprowadzania instruktażu, itp, itd. Po prostu nie zwróciłem uwagi na myślnik rozdzielający zdanie :oops: za co przepraszam. Nie mniej jednak myślę, że moja odpowiedź nikogo w błąd nie wprowadziła.

Andron - 2009-02-20, 16:04

W końcu forum jest od tego, żeby niejasności rozjaśniać ;-) . Pozdrawiam.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group